16 квітня 2019 року у Києві відбулося установче засідання Круглого столу з релігійної свободи в Україні. У заході взяли участь понад 70 учасників: релігійні діячі, правозахисники і громадські активісти, експерти і науковці. Перше засідання було присвячене темі «Спільні зусилля громадянського суспільства задля захисту релігійної свободи на окупованих територіях України – Криму і Донбасу».
Підсумком стало рішення учасників засідання про заснування постійно діючого Круглого столу з релігійної свободи в Україні, який стане майданчиком для діалогу між різними представниками громадянського суспільства, передусім між релігійними та правозахисними організаціями, із залученням до нього експертів та представників влади.
Іншим практичним результатом першого засідання учасники Круглого столу стала спільна Резолюція щодо свободи релігії на окупованих Російською Федерацією українських територіях Криму та Донбасу. Дана резолюція була оприлюднена 14 травня 2019 року в прес-центрі в Києві. Захід висвітлювали біля 40 представників медіа, а також відбувалася пряма трансляція українською та англійською мовою за допомогою платформи Youtube. Секретаріат Круглого столу розіслав цю Резолюцію до посольств іноземних держав, що входять до складу ПАРЄ, ОБСЄ, а також країн Великої Сімки.
11 липня 2019 року почав роботу вебсайт ReligiousFreedom.in.ua, який висвітлює діяльність Круглого столу з релігійної свободи в Україні. Вебсайт Круглого столу містить інформацію про мету, принципи діяльності та актуальний список учасників Круглого столу, інформує про події, що відбулися та плануються до проведення, а також ознайомлює широку громадськість із прийнятими учасниками Круглого столу документами. Всі матеріали доступні українською, англійською та російською мовами.
25 липня 2019 року у Києві відбулося друге розширене засідання Круглого столу з релігійної свободи в Україні, присвячене темі «Об’єднання зусиль громадянського суспільства для звільнення громадян України, незаконно позбавлених волі в Росії, окупованих Криму та Донбасі». До участі долучилися представники громадських організацій, які опікуються проблематикою звільнення та захисту прав полонених громадян України та інших бранців Кремля, а також профільні фахівці Міністерства тимчасово окупованих територій України, Національної поліції України, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, Служби безпеки України, Міністерства культури України.
19 вересня 2019 року Центр громадянських свобод у співпраці з Інститутом релігійної свободи організували спеціальний захід у рамках щорічної конференції ОБСЄ у Варшаві, присвячений проблемам з релігійною свободою на окупованих Росією українських територіях Криму і Донбасу. В заході взяли участь дипломати держав-учасниць ОБСЄ, релігійні діячі та громадські активісти. Правозахисники представили учасникам заходу Резолюцію щодо свободи релігії на окупованих Російською Федерацією українських територіях Криму та Донбасу, прийняту учасниками Круглого столу з релігійної свободи в Україні.
18 листопада 2019 року відбулося третє розширене засідання Круглого столу з релігійної свободи в Україні. Релігійні і громадські діячі, а також представники влади та міжнародних організацій, обговорили подальшу співпрацю у звільненні українських громадян, полонених та ув’язнених унаслідок російської агресії, та повернення їх до суспільного життя. Іншою темою дискусії стало питання кращої взаємодії релігійних і громадських організацій, а також представників української влади, з міжнародними інституціями (ООН, ОБСЄ, Рада Європи, ЄC тощо) щодо відновлення порушених прав віруючих та релігійних громад на окупованих територіях Криму і Донбасу.
Результатом третього засідання Круглого столу стала домовленість учасників Круглого столу про складення Плану спільних дій, до якого увійшли усі озвучені під час обговорення заходи і ініціативи. Документ налічує 10 пунктів, частина з яких була реалізована вже у грудні 2019 року, а більшість інших питань стануть орієнтиром для діяльності Круглого столу протягом 2020 року.
11 грудня 2019 року в Києві відбулася майстерня «Як документувати релігійні переслідування на окупованих територіях України». У заході взяли участь релігійні діячі різних конфесій, адвокати та активісти громадських організацій. Учасники майстерні отримали базові знання з методології документування фактів релігійних переслідувань, їх безпечного зберігання і способів поширення в тій мірі, щоб не зашкодити віруючим на окупованих територіях України, але допомогти захистити їхні права.
В період між публічними засіданнями Круглого столу з релігійної свободи в Україні було проведено чотири робочі наради Секретаріату за участі окремих учасників Круглого столу з метою аналізу ефективності проведених заходів і планування подальшої роботи.
Модератор Круглого столу Олександр Заєць, голова правління Інституту релігійної свободи, організовує регулярні консультаційні зустрічі з релігійними діячами, спрямовані на узгодження позицій різних конфесій та медіацію для пошуку консенсусу щодо проблемних питань, якими внесені до порядку денного Круглого столу. Також Секретаріат Круглого столу забезпечує постійну комунікацію між усіма учасниками та запрошеними гостями, інформує про заплановані заходи та результати їх проведення.
Повсякденне функціонування Секретаріату Круглого столу з релігійної свободи в Україні забезпечують Центр громадянських свобод та Інститут релігійної свободи, які проявили ініціативу щодо заснування цього Круглого столу.
Контакти:
Олександр Заєць – модератор Круглого столу по релігійній свободі в Україні
Олександра Матвійчук – спів-координаторка Круглого столу по релігійній свободі в Україні
Телефон: +38 099 176 3360
Вебсайт: ReligiousFreedom.in.ua
Е-пошта: info@ReligiousFreedom.in.ua