Меню
Меню
Пожертвуйте
18 листопада
2019

Звільнення решти бранців Кремля та їх ресоціалізація: громадськість готує план дій

Релігійні і громадські діячі, а також представники влади та міжнародних організацій, обговорили подальшу співпрацю у звільненні українських громадян, полонених та ув’язнених унаслідок російської агресії, та повернення їх до суспільного життя. 

Це питання стало одним із найбільш обговорюваних під час засідання Круглого столу з релігійної свободи в Україні 18 листопада в Києві, яке цього року відбулося вже втретє.

Архієпископ Євстратій, представник Православної Церкви України, наголосив, що протидіяти російській неправдивій пропаганді про релігійну ситуацію в Україні та на окупованих територіях Криму і Донбасу можна шляхом безпосередньої участі українських релігійних діячів у міжнародних заходах. Голос безпосередніх представників релігійної спільноти України буде переконливо звучати поряд із аргументами представників офіційної української влади.

Релігієзнавець Ігор Козловський запропонував звернути увагу не лише на проблему катувань, ізоляції та нелюдських умов утримання, особливо в тюрмах на окупованих територіях України, а також на необхідність надання психологічної допомоги, душпастирської опіки, допомоги у працевлаштування та відновленні документів тих українських громадян, які звільнилися з російського полону чи пережили тортури на окупованих територіях.

“Бранці Кремля та інші жертви російської агресії сподіваються, що пережиті ними знущання та нелюдське поводження не залишаться забутими. Саме тому надзвичайно важливо прийняти законопроект № 0892, який би дозволив притягнути до відповідальності кожного злочинця, який вчиняв злочини проти людяності, коли б це не сталося – без терміну давності, щоб справедливість була відновлена”, – заявила Олександра Матвійчук, голова правління Центру громадянських свобод і спів-координаторка Круглого столу.

Іншою темою дискусії стало питання кращої взаємодії релігійних і громадських організацій, а також представників української влади, з міжнародними інституціями (ООН, ОБСЄ, Рада Європи, ЄC тощо) щодо відновлення порушених прав віруючих та релігійних громад на окупованих територіях Криму і Донбасу.

Окремо учасники Круглого столу обговорили спільні заходи релігійних і громадських організацій у сфері миробудування. Зокрема, звернули увагу на проблематику реінтеграції мешканців окупованих територій Криму і Донбасу в українське суспільство, зменшення поляризації суспільства, пошук спільних цінностей. Про практичну взаємодію в цій сфері на місцевому рівні розповіли о. Андрій Нагірняк, віце-президент МБФ «Карітас України», та о. Сергій Дмитрієв, керівник «Елеос-Україна» та голова Комісії Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій з питань соціального служіння.

Результатом засідання стала домовленість учасників Круглого столу про складення плану спільних дій, до якого увійдуть усі озвучені під час обговорення заходи і ініціативи. 

“Низка зовнішніх і внутрішніх викликів, які постали перед українським суспільством, спонукають до згуртованості та єдності різних акторів громадянського суспільства, серед яких важливу роль відіграють релігійні, правозахисні та інші громадські організації”, – наголосив Олександр Заєць, модератор Круглого столу і голова правління Інституту релігійної свободи.

Окрім постійних учасників Круглого столу у засіданні взяли участь посадові особи профільних органів влади України, представники посольств та міжнародних організацій. Загалом біля 70 учасників взяли участь у цьому заході.

Засідання Круглого столу було організовано за підтримки Центру громадянських свобод, Посольства Великої Британії в Україні та Інституту релігійної свободи.

Наступним заходом Круглого столу з релігійної свободи в Україні заплановано проведення семінару для представників релігійних організацій і правозахисників щодо методології документування злочинів на релігійному ґрунті, які вчиняються проти віруючих на окупованих територіях України, включаючи питання інформаційної безпеки під час цієї діяльності.